Arama Motoru
Kategoriler
Müzik Köşesi
Resim Köşesi
Foto Galeri<< Geri Dön
"AYDIN İNSAN"
...Geriye dönülüp bakıldığında bir huzur içinde olmak, yaşananların birçoğunun birer tutkudan ibaret olduğunu görmektir. Önemli olan neler kazandığımız değildir aslında; neleri elimizde tutabildiğimiz, nelerin değerini kavrayabildiğimizdir…

Aydın insan, ilkeleriyle bir olan, yaşamında insanlara değil öncelikle ilkelerine yer açabilen kimsedir; çünkü sonunda, ayakta kalabilen insanlar değil, ilkelerdir… İlkelerinden ayrı yaşayan kişi aydın olamıyor, o ancak bir uzman olabilir ve yaşamın birçok dogmasını bu tiplere borçluyuz…

Adalet haklıyı haksızdan ayırır, entelektüel doğruyu yanlıştan ayırır, AYDIN insan ise “doğruyu” ve “haklıyı” barındırabilen kişidir.

“Aydın insan, her şeyi bilen insan değildir. Aydın insan, bildiklerinin yetersizliğini bilen ve ömrü boyunca o yetersizliği aşmaya uğraşan fakat ömrü boyunca aşamayacağını da bilen insandır.

Aydın insan gerçeğe eren insan değildir. Aydın insan inançlarından kuşku duyabilen ve inançlarını sınayabilen insandır.

Kendini üstün gören insan aydın değildir. Herkesten öğrenebileceği şeyler olduğunu içine sindirebilecek kadar alçak gönüllüdür aydın insan.

Her şeyi bildiğini, her şeyin doğrusuna erdiğini sanan insanın kafası ışığın sızamayacağı kadar kapalıdır. Kafasına ışık sızmayan insan aydın olamaz.

Aydın insan kafasındaki aydınlığı çevresine yayan insandır. Kendi içine kapanır da çevresini aydınlatmazsa üstü örtülen alev gibi söner aydın ve karanlıkta kalır (…)(…)Yalnızlıktan ancak halk kurtarabilir aydınları.

Halkla bütünleştikçe ve halk aydını oldukça güçlenecektir aydınlar.

Bildiklerinin yetersizliğini anlayacaklardır.

Aydında bulunması gereken alçak gönüllülüğü edineceklerdir.

Katılaşmış inançlarını gerçek aydın kuşkuculuğuyla sınamasını öğreneceklerdir.

Kafalarına toplumdan ışık girecektir ve kafalarındaki aydınlığı topluma verebileceklerdir.

Kendileri daha aydın olacaklardır. Toplum daha aydın olacaktır.

Özenticilikten aktarmacılıktan kurtulacaklardır.

Saksıdan ayrılıp toprağa kök salacaklardır.

Devrimcilikleri seradan güneşe çıkacaktır ve güçlü bir ağaç gibi

Yükselen bir toplum doğacaktır halkla aydının bütünleşmesinden.”

BÜLENT ECEVİT /özgür insan /aktarım –ulusal sola teorik katkı, ulusal dergisi kitaplığı…

“ İDEOLOJİ, bireyin içinde yaşadığı tüm atmosferi belirleyen ve bir anlamda da yaşaması için zorunlu olan şeylerin tümünü içinde barındıran, fakat bireyin farkında olmadığı bir yaşam alanı belirleyicisidir. Birey onun içinde yaşar ev her şey onların önlerinde gözükmekle birlikte arkalarında olup biter.”( L. ALTHUSSER)

“Bazı kurallar önceden varolan eylemleri düzenler. Örneğin ‘yolun sağ tarafından araba kullanın’ kuralı, araba kullanımını düzenler; yine de araba kullanımı bu kuraldan önce mevcut olabilir…

Örneğin satranç kullanımı gibi olanlar, önceden var olan bir eylemi düzenlemez… “(J. SEARLE)

“ …, İnsan akıl yürütmekle değil hissetmekle işe başladı. İnsanların ihtiyaçlarını dile getirmek için sözü icat ettikleri söylemiyor; bu görüş bana savunulamaz gibi geliyor. İlk ihtiyaçların doğal etkisi insanları bir birlerine yaklaştırmak değil, uzaklaştırmak olmuştur. Türün yayılması ve dünyanın nüfusunun hızla artması için böyle olması gerekiyordu.” (ROSSEAU)

“HAYVAN, kendi dışındaki doğayı yalnızca kullanmakla yetinir ve yalnızca kendi varlığı aracılığıyla onda değişiklikler yaratır. Oysa insan, doğayı değiştirmekle, onu kendi amaçlarına hizmet eder duruma getirir, onun efendisi olur.”( KARL MARX)

28/ 10/ 2014, S; 22-14