Arama Motoru
Kategoriler
Müzik Köşesi
Resim Köşesi
Foto Galeri<< Geri Dön
"figürleşme"
...Düşünen insan için önermeler…“devlet yasası oluşturma ile kral atamanın mantığı aynıdır. Yasa daima eşitliği gözetmelidir, aksi halde o yasa olamaz. İnsanların hakkı adil ve iyi bir adam tarafından güvence altına alındığında insanlar bununla mutlu olabiliyordu. Ancak böyle bir durum ortadan kalkınca, her kese her daim ve aynı sesle seslenen yasalar bulundu.” (CICERO, yükümlülük üstüne)

“Yalnızlık tüm seçkin zihinlerin yazgısıdır: Zaman zaman bundan yakınacaklardır, ama her zaman kötünün iyisi diye bunu seçeceklerdir. Yaş ilerledikçe bu kişilerde sapere aude, yani bilge olmaya cesaret etmek daha kolay, daha doğal bir biçimde gerçekleşecek ve altmışlı yıllarda yalnızlık dürtüsü gerçekten doğal, hatta içgüdüsel bir dürtü olacaktır. Çünkü her şey bu dürtüyle kolaylaştırmak için birleşmiştir” (SCHOPENHAUER, aforizmalar)

“madde, insana duyumları aracılığıyla iletilen ve duyumlarımız tarafından sureti çıkarılan, fotoğrafı çekilen ve yansıtılan, ama aynı zamanda duyumlarımızdan bağımsız olarak varolan nesnel gerçekliği belirten felsefi bir sınıflamadır” (LENİN, aktarım G. THOMSON, insanın özü)

“ şimdiden savunulabilir ki sanattaki güzel doğadaki güzelden çok daha üst düzeyde yer alır. Çünkü sanat güzelliği Tin’den doğmuş ve sanki iki kez yeniden doğmuş bir güzelliktir.” (HEGEL, estetik)

13/05/2015