Arama Motoru
Kategoriler
Müzik Köşesi
Resim Köşesi
Eylül
2012
04
POSTMODERN ÜSTÜNE,
etiketler: DİL, KÜLTÜR, TARİH

 

“eski yerleşmiş dil ögeleri, bir kültür değişimi sonucu, terk edilmeye veya dilden düşmeye başladığı zaman bir dil ve kültür bunalımı gündeme gelir. Bugün TÜRK DİLİ bu durumdadır. İlim yapmak bir yana, günlük hayatta, hele yüksek düzeyde kullandığımız dilde yabancı sözcükler kullanmazsak anlaşamıyoruz. (…)

F. KÖPRÜLÜ ve ÖMER L. BARKAN’ın 40-50 yıl önce kullandığı dil, bugün gençler tarafından anlaşılmaz bir dil olmuştur. BARKAN hocanında kendi kuşağı gençleri, ATATÜRK’ÜN nutkunun orijinalini anlamakta güçlük çekiyordu. Kargaşa içinde belirsiz bir dil ile gerçek ilim değil, sosyal-fikri alışveriş de olanaksızdır. Kelimeler, zihnimizde belirsiz anlamlar uyandırıyor; benm anladığım şey yanımdakinin anladığından farklıdır; aslına bakarsanız dil sosyal bir iletişim aracı olmaktan çıkmıştır. Bu yüzden yabancı kelimelerle meramımızı anlatmaya çalışıyoruz…”(PROFESÖR HALİL İNALCIK, Rönesans AVRUPASI, sayfa303-304)

(…)

DOĞRUSU HALİL HOCAM’IN BU KISA VE ÖZGÜN DEĞERLENDİRMELERİNE KISMEN KATILIYORUM. AMA İNSAN ZİHNİNİN ÖNÜNE GEÇMESİ GEREKEN DİL DEĞİL, DİLİN BİR ARACI OLDUĞU KÜLTÜR KONUMLARIDIR. ELBETTE HOCA’NIN BU ÇALIŞMASINDA GERİYE DÖNÜK YAZILARINI OKUYUNCA İNSAN, ONUN MERAMINI ANLIYOR. NEVAR Kİ BİR DİLİN İNSANLAR ARASI BİR İLETİŞİM ARACI OLMASI, ONUN TERİMLERİNDE ARANMASI GEREKEN BİR SORGULAMANIN ÇOK DAHA ÖTESİNDE, TOPLUMSAL KURUMLARIN FELCE UĞRATILDIĞI DEVRİM-YAPITLARIDIR. TOPLUMUN BASKI ALTINDA TUTULMASI İÇİN, TARİHSEL KURUMLARININ BİÇİMSEL DÖNÜŞÜMLERİNİ SAĞLAMANIZ YETERLİDİR VE GÜNÜMÜZ TOPLUMUNUN SORUNU, SADECE, DİLSEL BİR AKTARIM DEĞİL; KüLTüREL VE YAŞAMSAL BiR AKTARIMDIR!

POST-MODERN eleştiri, doğrusu bu türden bir anlamayı kapsayan dil ve anlam çalışmalarını da içermiştir. Dil, asla belirli kavramlar ışığında mekatonik bir aracı olamaz! Elbette serbest olmalı ve insanlar yorumlar çerçevesinde ilerlemelidir. Dil-de zenginlik demek, kelime haznesinin çokluğu değildir, sadece, o aynı zamanda kültür çeşitliliği demektir ki, bu toplumda hazmedilemeyen bu tür bir anlamadır!

Aşağıda ki eser postmodern bir düşünmenin örnekleriyle doludur. HALİL İNALCIK’IN BU ELEŞTİRİLERİNİ DOĞRU ANLAMAK İÇİN, BANA GÖRE, POST-MODERN DÜŞÜNÜŞÜNDE OKUNMASI GEREKMEKTEDİR.

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 04 Eylül 2012 - 13:08
Ağustos
2012
29
HUNLAR, KİM BUNLAR?
etiketler: TARİH, KÜLTÜR

“TARİH, insanın eseri olan gelişmeyi inceler. Bu gelişme, bir organizmanın büyüyüp gelişmesi gibi geçmişi daima içinde taşır, geçmişin izleriyle özgürlüğünü kazanır. Tarih, insanlığın özel kişiliğinin oluşumunu gösterir. Yani modern tarih tüm geçmişi içinde taşır. Bunun içindir ki, tarihte geçmiş ile ilgisi kalmamış bir an, bir durum gösterilemez.”(PROFESÖR HALİL İNALCIK)(Rönesans avrupası, giriş)

 

“DAHA BİLİMSEL YÖNTEM ORTAYA ÇIKMADAN, NOSYONLARIN VEYA FİKİRLERİN İNSAN ZİHNİNDE YARATILMIŞ OLMASI… İNSANLAR HUKUK, AHLAK, AİLE, DEVLET YA DA TOPLUM HAKKINDA BİR FİKİR EDİNMEK İÇİN, TOPLUMBİLİMİNİN ORTAYA ÇIKMASINI BEKLEYEMEZLERDİ. ÇÜNKÜ YAŞAMAK İÇİN BU FİKİRLERE MUHTAÇTIRLAR. (…)

GERÇEKTEN DE TOPLUMSAL ŞEYLER SADECE İNSANLAR TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEBİLİRLER VE YALNIZCA İNSAN ETKİNLİĞİNİN ÜRÜNÜDÜRLER. BU BAKIMDAN, TOPLUMSAL ŞEYLER, DOĞUŞTAN GELEN VEYA SONRADAN KAZANILAN, FAKAT İÇİMİZDE TAŞIDIĞIMIZ FİKİRLERİN İŞLETİLMESİNDEN VE İNSANLARIN BİRİ BİRİLERİYLE OLAN İLİŞKİLERİNİ ÇEVRELEYEN ÇEŞİTLİ DURUMLARA UYGULANMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİRLER. ÖYLE İSE AİLENİN, SÖZLEŞMENİN, CEZA VE BASKININ, DEVLETİN VEYA TOPLUMUN ÖRGÜTLENMESİ, BASİT BİR İFADEYLE, TOPLUM, DEVLET, ADALET V.B. HAKKINDA EDİNDİĞİMİZ FİKİRLERİN GELİŞİMİNDEN İBARETTİR.”(EMILE DURKHEİM)

 

TARİH VE SOSYOLOJİ İLMİNİN İKİ BÜYÜK İSMİ, TOPLUMSALLIK FİKRİ ÜSTÜNDE BİR TÜR “SÜREKLİLİK” HALİNDEN SÖZ ETMEKTEDİRLER. DEMEK TARİH İLMİ VE İNSAN KÜLTÜRÜ ARASINDA ARIZİ YA DA İLİNEKSEL BİR BAĞDAN SÖZ EDECEĞİZ. İNSAN İÇİN “KÜLTÜR-ÜRETMEK” O HALDE BU TARİHSEL SÜREKLİLİK VE DEVAMLILIK İÇİNDE MÜMKÜN OLMUŞTUR! ÖYLE Kİ GELECEK KÜLTÜRLERİ DE BU SÜREÇ İÇİNDE İNŞA EDİYOR OLMALIYIZ!

İŞTE “ZİHNİN İNŞASI” BU SÜRECİN BİR PARÇASIDIR VE BENİM TÜM BU BAKIŞLARDAN GÖRDÜĞÜM TEMEL İNŞA BUDUR!

 

AŞAĞIDAKİ ESER TÜRK KÜLTÜR TARİHÇİLİĞİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÇALIŞMA OLUP, HUNLAR, TÜRK-KÜLTÜR ÇEVRESİNDE ATKİLİ BİR KAVİMDİR1 YA DA KİMİLERİNCE “TÜRKTÜR”!

 

PEKİ, AMA TÜRK DİYE NEYE DERLER?

 

“Türklük” BİR GENEL KÜLTÜR KODU OLARAK ÇEŞİTLİ KAVİMLERİN YAŞANTILARINDAN DİLLERİNE VE İNANÇLARINA DAİR BİRÇOK ETKİLERİ KENDİ KÜLTÜR ÇEVRELERİNDE GÖSTERMİŞLERDİR! BU YÜZDEN “ŞU TÜR” BİR TÜRK TANIMI OLDUKÇA ZORDUR! AMA DİLLERİMİZİN VE YAŞANTILARIMIZIN ÇOK BARİZ VE KESKİN ORTAK NOKTALARI VARDIR VE BU YÜZDEN “TÜRK KÜLTÜRÜ” DENİLDİĞİNDE HEMEN GÖSTERECEĞİMİZ BİRÇOK MADDİ UNSURA SAHİBİZ! BU DURUM HALI-KİLİM VE EVLERİMİZE KADAR İŞLEMİŞ TÜRDEN MADDİ UNSURLARDIR!

TÜRK-KÜLTÜR KODLARI KENDİ YAŞAM ÇEVRELERİNDE KENDİ ÖZGÜNLÜKLERİNİ KORUMUŞLARDIR VE BU DURUM, PROF. BAHAEDDİN ÖGEL HOCANIN DEMESİYLE 7 FARKLI ÇEVRE İÇİNDE ELE ALINIP İRDELENEBİLİR. ASYADAN ORTADOĞUYA VE AFRİKADAN AVRUPA İÇLERİNE, KAFKASLARA KADAR GENİŞ BİR COĞRAFYADA GÖSTERİM İÇİNDEDİR.

ŞU AŞAĞIDAKİ DİĞER ESER “TARİHTE TÜRKLÜK” BENİM OLDUKÇA HOŞUMA GİDEN BİR YAZIM VE ANLATIM BİÇİMİNE SAHİPTİR. ÖZELLİKLE TÜRKÇE ÜSTÜNE OLAN NOTLARININ “TÜRKÇE ÖĞRETMENLERİNCE” OKUNMASINI TAVSİYE EDERİM!

 

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 29 Ağustos 2012 - 13:52
Ağustos
2012
29
AVRUPA VE MODERN POLİTİKA
etiketler: POLİTİKA, DİN

BAZEN İÇ GEÇİRDİĞİMİZ BİR KONUDUR GEÇMİŞ DÖNEMLERİN İHTİŞAMI! MÜSLÜMAN DÜNYASININ ASYADAN AVRUPA İÇLERİNE KADAR GENİŞ BİR COĞRAFYADA KURDUĞU UYGARLIK VE OSMANLI İLE ZİRVEYE ÇIKTIĞI “İKTİDAR” GÜCÜ, BİZLERE DERİNDEN BİR ÖZLEM HİSSİ YAŞATIR!

AMA… ARTIK O DÖNEMLERDEN GERİYE SADECE KAN VE GÖZYAŞI KALDI! MÜSLÜMAN COĞRAFYA DA SADECE KAN DEĞİL KARGAŞA VE CEHALET, KÜFÜR VE DELALET HÜKÜM SÜRÜYOR! KİMİLERİ “KOMÜNİST-MÜSLÜMAN”, KİMİLERİ “EMEVİ TARZI- BAASÇI” VE KİMLERİ İSE “MODERNİST-MÜSLÜMAN” VE BENİM 2000 YILINDA PEK AÇIKÇA GÖRDÜĞÜM GİBİ “KİMİLERİ DE ILIMLI-MÜSLÜMAN” ZİHNİYETLERİNE BÖLÜNMÜŞ, PARÇALANMIŞ DURUMDADIR. TÜM BUNLAR, BAZILARINCA PEK KIYMETLİ OLAN “ORYANTALİSTLERİN” MAHARETLİ İŞLERİDİR!

 

LENİN’İN SORDUĞU GİBİ “NE YAPMALI?”

 

(BENİM BU NOKTADA BİREY OLARAK TÜM GAYRETİM, ILİMLERİN TASNİFİ VE BUNLARIN BATILDAN HAK OLANIN DOĞRU AYRILMASI YÖNÜNDE SÜREKLİ ÇALIŞMAMDIR. FELSEFECİLERİN, MATERYALİSTLERİN, POLİTİKACILARIN, TARİHÇİLERİN, İLAHİYATÇILARIN, BİLİMCİLERİN, EDEBİYATÇILARIN, DİLCİLERİN VE DÜŞÜNÜRLERİN GÖRÜŞLERİNİ GÖZDEN GEÇİRİP, BUNLAR İÇİNDE AKLIMA EN YATKIN OLANLARINI ELE ALIP, “EKLEKTİK” BİR DÜZLEMDE BU COĞRAFYA İNSANINA BİR NEBZE OLSUN FİKİR SUNABİLMEKTİR! TÜM YAŞAMIM BU UĞURDA TÜKENECEKTİR! GERİDE BIRAKTIĞIM 16 KÜSUR YILDIR BU AMACIM İÇİN SÜREKLİ OKUYOR VE NOTLAR TUTUYORUM, ONLARIN ZİHNİMDE OLGUNLAŞMASINI VE USUMUN VE BİLİNCİMİN IŞIĞINDA, HAK İLE BATILIN AYRIMLAŞMASINI MURAD EDİYORUM!)

 

ŞU AŞAĞIDAKİ ESER BATI TOPLUMLARININ MODERNİTE SARHOŞLUĞUNDA NASIL İÇSEL BİR FESADA UĞRADIKLARINI GÖZLER ÖNÜNE SERİYOR. BATI BİLGİNLERİNİN BÜYÜK HEYECANLA SELAMLADIKLARI “MODERN-DÜNYA” DEVRİMİNİN KENDİ İNSANLARINI NASILDA YOZLAŞTIRDIĞINA, POLİTİK ANLAMDA GÜZEL BİR ÖRNEKTİR. (Bosna katliamı ve Avrupa toplumunun acziyeti içeriklidir.)

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 29 Ağustos 2012 - 13:47
Ağustos
2012
29
EKONOMİ VE TARİHSELLİK,
etiketler: PARA, VERGİ

EKONOMİYE GELİNCE…

 

MODERN EKONOMİDE “PARA” VE ONUN EŞLEŞİKLERİ(kıymetli evrakların tümü) BÜYÜK ÖNEM TAŞIMAKTADIR. BİR MÜBADELE ARACI OLARAK PARA, ÇEŞİTLİ NEDENLERİN ETKİSİNDE KENDİSİDE BİR TÜR EMTİA, MAMUL VE BİRİKİM KONUSU OLMUŞTUR. BU YÜZDEN MALİYE VE PARA POLİTİKALARI AYRIMI EKONOMİNİN DOĞRU ANLAŞILMASI VE UYGULAYIMINDA GERÇEKÇİ OLUNMASI ADINA ÖNEM TAŞIMAKTADIR. ESKİDEN, PARANIN İÇİNDE Kİ ALTININ DEĞERİ BİR ÜLKENİN EKONOMİK GÜCÜ İÇİN DEĞER TAŞIRKEN, ARTIK, PARANIN DOLAŞIM GÜCÜ( “DEĞİŞİM”) EKONOMİLERİN GÜCÜ HAKKINDA BİLGİ VERMEKTEDİR. DOLAR VE TÜRK LİRASI ARASINDAKİ TEMEL FARKLILIK BURADA AÇIĞA ÇIKAR. (birinci konumda sikkler varken ikinci konumda kâğıt paralar vardır.)

BORSA BİR TÜR GÖSTERGEDİR! BURADAKİ PARASAL DEĞERLER ŞİRKETLERİN VE ÜLKELERİN GÜCÜNÜDE SERGİLEMEKTEDİR. MARX’IN DEDİĞİ GİBİ, “BURADA ZENGİNLER BİRi BİRİNİ YAĞMALARLAR” VE BORSA ÖTE YANDAN TASARRUFUN ÖNÜNE GEÇEN, GERÇEK ANLAMDA “KAPİTALİST” BİR YAĞMA KÜLTÜRÜDÜR!

 

PARA TEORİLERİ ÖNEMLİDİR, KEYNESYEN TEORİLER İLE MONETARİST TEORİLER BURADA AYRIMLARA SAHİPTİR. ÖNEMLİ OLAN PİYASANIN EN ÜST SEVİYEDE KAPASİTE KULLANIMINI SAĞLAMASIDIR. BU NOKTADA, YANİ PARASAL KONUMLARDA, FİYAT VE FAİZ İLİŞKİLERİ DEVREYE GİRER. PARA POLİTİKASI İÇİN FİYAT İSTİKRARI BİRİNCİLDİR AMA TÜM BUNLAR MALİYE POLİTİKALARI İÇİN HASSAS NOKTALARDIR. BU YÜZDEN PARA POLİTİKALARININ AYRI BİR KURUM İLE İNCELENDİĞİNİ GÖRÜYORUZ VE MODERN EKONOMİLERİN EN ÖNEMLİ BAŞLIKLARINDAN BİRİSİDİR… “MERKEZ BANKASI”

ÜLKEMİZ MERKEZ BANKASI SON DEĞİŞİKLİKTE PARA POLİTİKALARINDA BAĞIMSIZ BİR KONUMDA YER ALMAKTADIR…

Özellikle 93 yılı istikrarsızlıkları ve devamında gelen ekonomik kriz(95) MERKEZ BANKASININ NE KADAR ÖNEMLİ OLDUĞUNU GÖZLER ÖNÜNE SERMİŞTİR. BANKACILIK SİSTEMİ İSE MODERN EKONOMİLERDE ÇOK ÖNEMLİDİR… GERÇİ PROFESÖR HALİL İNALCIK HOCA VE ORD. PROF. İSMAİL HAKKI UZUNÇARŞILI VE PROFSEÖR FARNAND BRAUDEL’İN ÇALIŞMALARINDA GÖRDÜĞÜM KADARIYLA “BANKACILIK” FLORANSALI TACİRLERİN 10 ASIR ÖNCESİNE KADAR KULLANDIKLARI VE BİLDİKLERİ BİR KURUMDUR. AMA HER NE OLURSA OLSUN GÜNÜMÜZ BANKACILIK SİSTEMİ VE BUNUNLA ÖZDEŞLEŞEN PARA POLİTİKALARI EKONOMİNİN CAN DAMARIDIR….

 

BİR DİĞER BAŞLIK İSE “VERGİ” KONUSUDUR!

EVET, VERGİ KONUSUDA BAŞLI BAŞINA BİR MODERN DEVLET AYGITIDIR. BU ÖYLE BİR KONUDUR Kİ GELENEKSEL DEVLET TİPİ DENİLEN MONARŞİLERDE DE VERGİLENDİRME VARDI AMA BU BİR TÜR HARAÇ OLMAKLA BİRLİKTE DEVLETİN TEMEL UNSURLARINDAN SAYILMAZDI…( BELKİ DE YANILIYOR OLABİLİRİM, DOĞRUSU BİR EKONOMİST DEĞİLİM). VERGİLENDİRME “KENTLEŞMENİN” VE BİREYSEL ÖZGÜRLÜĞÜN BİR ÜRÜNÜDÜR! İSKÂN VE YERLEŞİM KONUSU ENDÜSTRİ DEVRİMİNİN BİR YANSIMASIDIR VE İNSANLAR, GELENEKSEL TARIM TOPLUMUNDAN SANAYİ TOPLUMUNA EVRİLİRKEN YAŞAM ALANLARI VE BUNA İLİNTİLİ OLARAK KÜLTÜR ÇEVRELERİ DE DEĞİŞMİŞTİR. İŞTE BUGÜN VERGİ, TOPLUMSALLIK AÇISINDAN SADECE EKONOMİNİN DEĞİL, ADALETİN VE KÜLTÜRÜNDE TEMEL BİR ARACI OLMUŞTUR.

BANA GÖRE VERGİLENDİRME BİR TÜR ADALET SORUNUDUR!

HER NEYSE,

AŞAĞIDAKİ İKİ ESER BORÇLARIYLA VE EKSİKLİKLERİYLE BİRLİKTE DEVRALDIĞIMIZ “OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN” VERGİ VE PARA KONULARI HAKKINDA ÇALIŞILMIŞ OLUP, BU İKİ TEMEL EKONOMİK UNSURUN DURUMLARI HAKKINDA BİZLERE BİR BİLGİ(TARİHSEL) VERMEKTEDİR.

ZİRA BENİM İÇİN TARİH OKUMASI DEMEK, SADECE SAVAŞ VE BARIŞ KONULARINI İÇERMEDİĞİ GİBİ, BU İKİ KONU, ÖRNEĞİN KÜLTÜRÜN ÇOK DAHA GERİSİNDE YER ALMAKTADIR. O HALDE PARA, VERGİ, HUKUK, DİN, FELSEFE V.S TÜM BAŞLIKLAR BİRER “TARİH OKUMASINI” İÇERMİŞ OLACAKTIR. 

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 29 Ağustos 2012 - 13:44