Arama Motoru
Kategoriler
Müzik Köşesi
Resim Köşesi
Ağustos
2012
16
SELÇUKİLER, KİTAP
etiketler: SELÇUKLU, ANADOLU, TARİH

OSMANLI DEVLETİ BİR “UC” BEYLİĞİ OLARAK KURULDUĞU SIRALARDA ANADOLU’DA BEYLİKLER VARDI VE BU BEYLİKLER ANADOLU’NUN TÜRKLEŞMESİ İÇİN BÜYÜK HİZMET VERMİŞLERDİR. ŞUNU SÖYLEMEK GEREKİR Kİ ANADOLU BEYLİKLERİ, BÜYÜK OSMANLI İMPARATORLUĞUNUN BİRER ALT YAPISI OLMUŞLARDIR. ZİRA OSMANLI DEVLETİ KENDİ ÖRFİ YAPILANMASINI BÜYÜK ORANDA BU BEYLİKLERDEN TEMİN ETMİŞ OLACAKTIR. İŞTE ANADOLU SELÇUKLU DEVLETİ İSE BU KONUDA ÇOK TEMEL BİR KONUMA YERLEŞMİŞ OLUYOR.

 

“OSMANLI İSTİLASININ(YANİ FÜTÜHAT) EN BARİZ VASFI, GELİŞİGÜZEL, SERGÜZEŞT VE ÇAPUL ŞEKLİNDE DEĞİL, BİR PROGRAM ALTINDA ŞUURLU BİR YERLEŞME İLE TECELLİ ETMİŞ OLMASINDADIR.”(ORD. PROF. İ.H.UZUNÇARŞILI)

 

İSMAİL HAKKI HOCA’NIN BU AÇIKLAMASINDAN BENİM ANLADIĞIM, OSMANOĞULLARININ FÜTÜHATINDA BÜYÜK BİR DENEYİM SAHİBİ OLDUĞU VE BU DENEYİMİNDE İSE MEMLÜKLERDEN SEULÇUKİLERE KADAR, DİĞER ANADOLU BEYLİKLERİNİN AP AÇIK BİR TESİRİ OLDUĞUDUR. O HALDE OSMANLI FÜTÜHATINI VE BU YÜCE ADALETİ ANLAMANIN BİR YOLU DA O DÖNEM BEYLİKLERİ VE ÖZELLİKLE ANADOLU SELÇUKLU DÖNEMİNİN İYİ ANLAŞILMASINDAN GEÇMİŞ OLDUĞUDUR. YİNE İSMAİL HAKKI HOCA’DAN ŞU ALINTIYA DİKKAT ÇEKMEK İSTERİM;

 

“OSMAN BEY’İN FAALİYETİ ESNASINDA ANADOLU’DA AHİLİK VE BABAİLİK OLARAK İKİ MÜHİM TARİKAT VARDI.( ÖRNEĞİN OSMAN BEYİN KAYIN BABASI ŞEYH EDEBALİ BİR AHİ REİSİDİR.)”

 

ŞU BİR GERÇEKKİ YİNE HOCA’NIN ESERİNDEN- BÜYÜK OSMANLI TARİHİ- ANLAŞILAN BU TARİKATLAR, ALPERENLER VE DİĞER BENZER TOPLUMSAL TEŞKİLATLANMALAR OSMANLI HANEDANLIĞINA ÇOK CİDDİ DESTEKLER VERMİŞTİR.

 

İŞTE BU VE BENZERİ BİRÇOK NEDENLERDEN ÖTÜRÜ OSMANLI DEVLETİNİN KURULUŞ VE GENİŞLEME DÖNEMLERİNİN, BENCE ÖZELLİKLE YILDIRIM BAYEZİD’İN HÜKÜMRANLIK SONUNA KADAR OLAN SÜRECİN, ETRAFLICA OKUNMASI GEREKMEKTEDİR. BUNUN İÇİN SELÇUKLU TARİHİ HAKKINDA KAYNAK ESERLERDEN OLAN “cami-üt tevarih” OKUNMALIDIR. ÖTE YANDAN İBN HALDUN’UNDA OSMANLI HANEDANI HAKKINDA SÖYLEDİKLERİ VARDIR…

 

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 16 Ağustos 2012 - 16:16
Ağustos
2012
15
SİYASAL TARİH ÜSTÜNE KİTAP,,
etiketler: SOSYALİTE, SİYASAL

EKONOMİDEN VE SOSYOLOJİDEN SÖZ EDERKEN, ASLINDA, İSTEMESEKTE SİYASADAN DA SÖZ EDİYORUZ DEMEKTİR. BU DÜŞÜNCEM, II. DÜNYA SAVAŞINDAN ÖNCEKİ TÜM DÖNEMLERE AİT OLSA GEREKTİR. POLİTİKA MODERN DÖNEMDE, ASLINA BAKARSANIZ BANA GÖRE M. WEBER İLE YENİ BİR ANLAMA BÜRÜNMÜŞ VE BU ANLAM İLE DERİN BİR DEĞİŞİME SAHİP OLMUŞTUR. “BÜROKRASİ” BU DEĞİŞİMİN TEMEL AKTÖRÜDÜR.  POLİTİKA BİLİMİ İLE “SİYASET” KAVRAMINI AYIRMAK GEREKİYOR. ÇÜNKÜ KARMAŞIKLAŞAN BİR DEVLET AYGITI İLE KARŞI KARŞIYAYIZ VE ASLINDA, BU AYRIM; SİYASAL AKTÖRLER İÇİN YENİ BİR MUHALEFET ALANI DA OLUŞTURMUŞTUR. BU ELBETTE SAKINCALI OLAN BİR KONUDUR. GERÇİ, BİR ANLAMDA OSMANLI DA YER ALAN “BABI-ALİ” İLE “SARAY”IN AYRIMI, AMERİKADA Kİ “BAŞKANLIK” İLE “PARLAMENTO”NUN MODERN AYRIMLARI İLE AYNI İŞLEVLERE SAHİP. İŞTE TIPKI BUNUN GİBİ, BÜROKRASİ İLE SİYASET AYRIMI DA BÖYLEDİR!

 

SİYASİ TARİHİ BİLMEK GEREKİYOR, SOSYAL YAŞAMIN TARİHİNİ BİLMEK GEREKİYOR, KÜLTÜRÜ ANLAMAK VE PSİKOLOYİJİ TANIMAK GEREKİYOR. TOPLUMSALLIĞI VE BİREYSELLİĞİ DOĞRU DENGELEMEK GEREKİYOR… ASLINDA TÜM BUNLAR, BİRER YÖNETİŞİM SORUNLARI OLSA GEREK… AŞAĞIDA Kİ ESER BİZLERE SİYASİ TARİHİ ÇOK HOŞ ÖZETLEMİŞ. AHMET EYİCİL HOCAYA TEŞEKKÜRLERİMİ SUNARIM.

 

“siyasal bilimin bildiğimiz anlamda kullanılması 19. Yüzyılın ikinci yarısında olmuştur. TOCQUEVİLLE’İN eseri ilk büyüklerdendi. Karl marx çok etkili olmuştur. 1945’e dek sadece BİRLEŞİK DEVLETLERDE üniversitelerde okutulurdu, siyaset bilimi… 45’ten sonra AVRUPA’DA okutulmaya başlandı. Siyaset bilimi devlet ile özdeşleşir oldu.” (DUVERGER)

 

KATILIYORUM!

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 15 Ağustos 2012 - 16:33
Ağustos
2012
15
EKONOMİ VE SOSYALPSİKOLOJİ, KİTAP
etiketler: TOPLUMBİLİM, EKONOMİ, POLİTİKA

‘BİLİMİN İLK ÖNEMLİ UYGULAMALARI, HESAP VE KAYIT TUTMAKTA, YÜZEY ÖLÇÜMLERİ, HARİTA VE TAKVİM YAPMAKTA, ASTRONOMİ VE MATEMATİĞİN BRONZ ÇAĞINDA KULLANIMA GİRMESİYLE OLMUŞTUR. (…)

“19. Yüzyıl 2. Dönemleri AVRUPA’DA isyan dönemiydi. Ortalıkta bir sürü “izm” takılı kavramlar dolaşıyordu. OWEN-izm, SAİNT-SİMON-izm, TRANSDANTAL-izm, KOMİN-izm, v.s v.s. öte yandan, sanayi devrimi, NAPOLYON diktası, demokratik ayklanmalar da vardı; sancılı bir dönemdi… bu dönemde J.S. MİLL’İN eseri yayınlandı(1848) ve bu eserin etkisi, A. MARSHALL’IN eserinin yayınlanmasına kadar sürdü.(1890). Bu eser büyümeyi değil gelir eşitsizliğini anlatıyordu.”(M. SKOUSEN)

 

SÖYLENECEK O KADAR ÇOK ŞEY VARKİ…

 

“İNSAN EYLEMİ AMAÇLI BİR DAVRANIŞTIR. EYLEM İRADENİN HAREKETE GEÇİRİLMESİ VE FİİLİYATA DÖNÜŞTÜRÜLMESİDİR. BİLİNÇLİ VEYA AMAÇLI DAVRANIŞ, BİLİNÇSİZ DAVRANIŞLA, YANİ REFLEKSLER VE VÜCUT HÜCRELERİNİN VE SİNİRLERİN UYARICILARA VERDİĞİ İRADESİZ TEPKİLERLE TABAN TABANA ZITTIR.  BİLİNÇLİLİK İLE BİLİNÇSİZLİK ARASINDAKİ FARK KESİN OLARAK BELİRLİDİR…”(VON LUDWİG MİSSES)

 

BU ADAM KİMDİR? YAZISINA BAKILINCA PSİKİYATR GİBİ DURUYOR AMA HAYIR, BU ADAM BİRÇOK İKSİTÇININ ADINI VE ESERİNİ BİLMEDİĞİ; HAYEK’İN HOCASI VE BİR İKTİSAT PROFESÖRÜDÜR! BU ADAM 1929 EKONOMİK BUHRANINI ÇOK AÇIK BİR ŞEKİLDE BİLEN VE ALMAN DEVLETİNE YÖN VEREN BİR YAHUDİ BİLGİNLER SİLSİLESİDİR!

 

“SOSYALİZM, MARX’TAN ÇOK DAHA ÖNCE EKONOMİK BİR DOKTRİN KILIĞINA ÜRÜNDÜ. BUNUNLA BİRLİKTE, SOSYALİZMİ AYRINTILI BİR EKONOMİK TEMELE İNDİRGEYENDE MARX OLMUŞTUR. SOSYALİST EKONOMİK TEORİ; KAPİTALİZMİN EKONOMİK OLARAK KENDİSİNİ YENİLEMEYE MUKTEDİR OLMADIĞI FİKRİNE DAYANMAKTADIR”(GİDDENS)

 

HER NEYSE, ŞU AŞAĞIDAKİ ESER, “BURJUVA”, SOMBART’IN ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMASIDIR. BURJUVA KÜLTÜRÜNÜ VE KARAKTERİNİ ÖYLE GÜZEL ANLATIR Kİ, BURADA EKONOMİ İLE SOSYOLOJİYİ VE PSİKOLOJİYİ BİRLİKTE DANS ETTİKLERİNE ŞAHİT OLURSUNUZ…

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 15 Ağustos 2012 - 16:27
Ağustos
2012
15
II.ABDÜLHAMİD VE OSMANLI SİYASETİ,
etiketler: FELSEFE, SAVAŞ, TARİH, DEVRİM

BİR YIKIMIN İÇİNDEYKEN KURULAN TÜRKİYE CUMHURİYETİ, 1939 YILINA GELİNDİĞİNDE, JAPONYA’DAN SONRA, AVRUPA VE KUZEY AMERİKA DIŞINDAKİ MUHTEMELEN EN BAŞARILI İKİNCİ GELİŞMEKTE OLAN ÜLKE HALİNE GELDİ. ATATÜRK ÖNDERLİĞİNDEKİ TÜRKİYE, KURUMLARDA VE SEÇKİNLERDE EVRİMCİ BİR DEĞİŞİM MEYDANA GETİRDİ, İSLAMİ BİR İMPARATORLUĞU, LAİK VE MİLLİ BİR CUMHURİYETE DÖNÜŞTÜRDÜ, TOPLUMU KAPSAMLI BİR BİÇİMDE YENİDEN ŞEKİLLENDİRDİ.” “KÜLTÜR ALANINDA KEMALİSTLER, GEREK DİNİ KAMUSAL ALANIN DIŞINA SÜREREK, GEREKSE ALFABEDE VE DİLDE GERÇEKLEŞTİRDİKLERİ KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER ARACILIĞI İLE GELECEK KUŞAKLARIN OSMANLI KÜLTÜREL MİASINA ERİŞMESİNİ ENGELLEYECEK BİR DEVRİM YAPMAYI AMAÇLAMIŞLARDIR” (CARTER V. FINDLEY)

 

“AVRUPA düşünce sisteminin kökü GREK ve Latin medeniyetinin ölmez kaynaklarına dayanmakta idi. Hâlbuki bu sistem ile temasa gelen Osmanlı aydınları, iran ve arap bilim kaynaklarıyla beslenmişlerdi. Onlar batı medeniyeti ile temasa geldikleri vakit kendilerinde mevcut bir bilgi sistemini yıkıp yerine almadılar. Var olan bu eski sisteme, batının düşüncesini işlediler… TANZİMAT BİLGİNİ, bu yüzden tam batılı bilgin olamadı”(ORD. PROF. ENVER ZİYA KARAL HOCANIN ESERİNDEN ALINTIDIR.)

 

YUKARIDA SIRASİYLE VERMİŞ OLDUĞUM İKİ ÖRNEK VE BENZER DAHA BİRÇOK FARKLI ÖRNEKLER; OSMANLI DEVLETİNİN CUMHURİYETE DÖNÜŞÜRKEN BIRAKMIŞ OLDUĞU MİRAS VE GERGİNLİKLERE İŞARET ETMEKTEDİR. İDEOLOJİK VE SİYASAL GERGİNLİKLER, ZİYA HOCA’NIN BELİRTMİŞ OLDUĞU “ALT-YAPI” SORUNU DA DÂHİL, BİR DOĞU İMPARATORLUĞUNUN KISA ZAMANDA BATI DEVLETİNE DÖNÜŞMESİNİ UMMAKLA BAŞLAMIŞ VE DEVAM EDE GELMŞİTİR! BİZ TÜRKLER, NEDENSE MİTOLOJİYE KARŞI YÜREKTEN BİR İLGİMİZ VARDIR… AMA HATIRLATMAK İSTERİM, MİTOLOJİ ÇAĞI 19. YÜZYILDA SONA ERDİ!

(…)

ŞU AŞAĞIDAKİ ESERLER, AYDIN TALAY’, PROF. BAYRAM KODAMAN VE MUSTAFA RAGIB’IN ESERİ, CUMHURİYET’İN KURUMSAL VE İŞLEVSEL ALT-YAPILARININ KURULDUĞU TANZİMAT SONRASI DÖNEM OLAN MEŞRUTİYET DÖNEMİ HAKANI ABDÜLHAMİD HAN’IN YAPMIŞ OLDUĞU ÇALIŞMALARLA İLGİ BİR ESERİDİR. OKUMANIZI KESİNLİKLE TAVSİYE EDERİM…

BURADA YER ALAN MUSTAFA RAGIB’IN DÖNEME İLİŞKİN YAZILARINDA GEÇEN ŞOVENİST DİLİN DOĞRU OKUNMASINI UMUYORUM! MEŞHUR ŞEMSİ PAŞA, BALKANLARDAKİ ISYANI BASTIRMAK İÇİN DEVLETİN GÖREVLENDİRDİĞİ BİR OSMANLI PAŞASIDIR; KARŞISINDAKİLER İSE, OSMANLININ İMKÂNLARI İLE YETİŞMİŞ, ÖZGÜRLÜKÇÜ OSMANLILI ARKADAŞLARDIR; I. DÜNYA SAVAŞINA KOL KOLA GİRDİĞİMİZ “İTTİHATÇILARDIR”… 

“II. Abdülhamid; sultan Abdülaziz ile 5. murad`ın tahttan indirlmesine sesini çıkarmayan, her gece rakı sofrasında sultanlığını ilan edecek kadar bönleşen, en gizli devlet sırlarını açıklayan, "millet ordusu" diye şahsına bağlı ordu kuran, milli gelenek ve terbiyeden uzak, ingilizler himayesinde bir megaloman haline gelen, Niş valisi iken ayyıldız yanına bayrağa haç işareti işleten ve padişahın şahsına hakaretler yağdıran MİTHAT paşayı görevden azlettiği gibi Türkiye`de kalmasını da yasakladı."(AYDIN TALAY)

  • Kategori: Kitap
  • Saat: 15 Ağustos 2012 - 16:22